Tak Edyta Górniak szalała w Opolu!

Czy ktoś wyobraża sobie Żwirka bez Muchomorka, Toruń bez koziołków czy Kraków bez smoka wawelskiego?! No właśnie, nikt! Tak samo jak fani muzyki polskiej nie wyobrażają sobie Opola bez Edyty Górniak. Z okazji zbliżającego się 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej (08-10.06), wybrałem najważniejsze festiwalowe wystąpienia, tej honorowej ambasadorki Opola. Bo choć piosenkarka urodziła się wprawdzie w Ziębicach, to właśnie w Opolu spędziła swoje dzieciństwo i lata młodości, w których uciekała z lekcji, by posiedzieć za kulisami amfiteatru i śpiewać. Dzięki Bogu!

1. Zły chłopak – 1990 rok

Od tego utworu wszystko się zaczęło. 18-letnia Edyta wykonała wówczas piosenkę Lory Szafran pt. „Zły chłopak” w ramach „Debiutów”. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że czeka ją ogromna kariera w kraju i za granicą.

2. To Atlanta – 1996 rok

Po sukcesie na Eurowizji i płycie „Dotyk„, Edyta jest już największą gwiazdą w Polsce. Utwór ten był oficjalną piosenką polskiej reprezentacji na XXVI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie.

3. Jestem kobietą – 1998 rok

Singel promowany był w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych na terenie całej Polski, zajmując m.in. 3. miejsce na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Utwór był także dwukrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii „teledysk roku”.

4. Jak Najdalej – 2002 rok

Pierwszy singel promocyjny z płyty „Perła„, wydany w 2001 roku.

5. Dumka na dwa serca – 2002 rok

Singel nagrany przez Edytę Górniak i Mietka Szcześniaka w 1998 roku. Piosenka promowała film „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Pierwotnie utwór został napisany na jeden głos, a jego wykonawczynią miała być Izabella Scorupco, jednak aktorka odrzuciła propozycję.

6. Powrócisz tu – 2003 rok

Singiel Ireny Santor, po który w 2003 roku siągnęła Edyta Górniak, wydany został w 1967 roku przez wytwórnię Polskie Nagrania „Muza”. Utwór promował longplay o takim samym tytule. Oprócz niego diwa zaśpiewała też słynny „Walc Embarras”.

7. Z Tobą chcę oglądać świat – 2009 rok

W oryginale Zbigniew Wodecki śpiewał tę piosenkę ze Zdzisławą Sośnicką.

8. To nie ja – 2015 rok

Pierwszy utwór Edyty Górniak, który rozpoczął jej karierę. W 1994 roku piosenkarka zdobyła dzięki niemu 2. miejsce na Eurowizji.

9. Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma – 2015 rok

Utwór do słów Agnieszki Osieckiej powstał w 1975 roku. Wcześniej śpiewała go Maryla Rodowicz i Stan Borys.

10. Kasztany – 2017 rok

Utwór piosenkarki z płyty „Dotyk” zapowiadał na niej Wojciech Mann.

11. Dziwny jest ten świat – 2017 rok

Gdy Edyta śpiewała jeden z najtrudniejszych utworów Czesława Niemena, na widowni opolskiego amfiteatru zasiadali jej najbliżsi. M.in. mama Grażyna i ojczym Zdzisław.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *